Araç Kullanmak Benim Hobim…

Araç Kullanmak Benim Hobim…

 

Bugün ne yapalım, nasıl yapalım da özel ve ilginç bir röportaja imza atalım diye hiç düşünmedik aslında… Tamamen rastlantı oldu, doğaçlama yani... HOTELasistan ekibi, Bahar Gıda Süt ve Süt Ürünleri firmasına ait otellerin siparişli ürünlerini Antalya’dan Manavgat ve Alanya’ ya sevkiyatlarını gerçekleştiren ve çoğumuzun tanıdık ismi, gülen yüzlü, çalışkan, farklı bakış açısı ve işine aşık birisi olan araç şoförümüzle Alanya’dan Antalya tarafına dönüş yaparken, “bizi de kabul eder misin?” dedik. O da her zamanki güler yüzlü tebessümlü ifadesiyle aracına, aslında evine buyur etti sağolsun. Tanımayanların ya da tanıyıp da eksik bilenlerin tam anlamıyla daha yakından tanımalarına yardımcı olalım istedik,elimizden gelirse…

-          Öncelikle hepimize hayırlı, kazasız belasız yolculuklar dileyerek, bize kendinizden bahseder misiniz?

“Ben, Esen DEMİR… Kayseriliyim, 32 yıldan buyana Antalya’da yaşıyorum. 7 yıldır Bahar Gıda Firmasında şoförlük yapıyorum. Bir tane kız çocuğum var… Şu an bekarım, eşimizle yolumuz ayrıldı. Alanya, Manavgat sevkiyatına bakıyorum ve haftanın belli günleri de İzmir, Bodrum ve Kuşadası sevkiyatlarına gidiyorum…”

-          Daha önce nerelerde çalıştınız?

“ Antalya Havalimanın da Çelebi Hava Servisinde çalıştım, orada Kontuar servisiydim… (Kontuar, havalimanlarında yolcuların check-in işlemlerini yaptırmaları için ayrılmış bölümlere denir. Havalimanı içerisinde hava yolu şirketlerinin kontuar alanları bulunur. Kontuar check-in işlemi ve bagaj işlemlerinizi yaparken size bir görevli yardımcı olur). Ayrıca, kayıp eşya bölümünde de çalıştım ve belli aralıklarla Çetur’ da şoförlük yaptım. Daha sonra Balkan Sütte çalıştım, buradan ayrıldıktan sonra Bahar Gıda’ ya geldim. Balkan süt ile beraber aşağı yukarı 10 yıldır bu işi, şoförlük mesleğini yapıyorum. Doğum Kayseri ama hemen hemen bütün hayatım Antalya’ da geçti diyebilirim, işimi seviyorum…”

 

 

-          Esen kaptan, Ürünlerinizin Manavgat ve Alanya sevkiyatlarını yaparken daha çok oteller’ de depo şefleri ile veya depo sorumluları ile iletişim kurarak operasyonu sonlandırıyorsunuz. Bu durumda karşılıklı empati yaparsak; sizler her otelde işleri ağır olan farklı yapıdaki depo yetkililerine hizmet ederken, her otel depo yetkililerinin de farklı yapıdaki sizler gibi firma sevkiyat şoförleri ile bazı anılarınız olabilir, iş yoğunluğu sebebiyle sorunlar yaşanmış olabilir, ilişkileriniz nasıl?  Ya da düşünceleriniz vardır, ne dersiniz?

“ Evet, genellikle sevkiyat yaptığımız otellerimizde depo şefleri, depo sorumluları ve depo portör arkadaşlarımızla muhatap olduğumuz için… Çoğu Depo şeflerimiz çok çok iyiler… Anlayışlı karşılıyorlar, bazıları ise çok ters… Hani bazen burnundan kıl aldırmıyor, derler ya…o tarz böyle… Yok, bu niye böyle… Bu niye öyle (gülümseme ve tebessümJ), tekerin niye çamur diye sıkıntılar yaşıyoruz ama yüzdeye vurursak %90 çoğunluğunda iyi, aramızdaki diyaloglarımız gayet iyi… Seviyorum onları. Zaten, bu işi yapıyor ve aynı amaç için uğraşıyorsak İyi de olması gerekiyor. Ama tabii açık konuşmak gerekirse, iş stresi ve yoğunluğundan olsa gerek huzursuzluk da yaşanmıyor değil hani… Sağ olsunlar karşılıklı nazımız da geçer.”

-          Gördüğümüz kadarıyla Bahar Gıda araçları içerisinde farklı, özel bir aracınız var. Araç'a olan veya şoförlüğe olan ayrı bir ilginiz var… Bununla alakalı neler söylemek istersiniz?

“ Evet, meslek olarak her ne kadar şoförlük yapsam da ayrı şekilde bir sevgim var araç kullanma konusunda. 24 saat araç kullansam, sıkılmam. Zevk duyuyorum araba kullanmaktan, en büyük hobilerimden bir tanesidir… Araç konusunda biraz temizimdir, titizliğim vardır. Aracımdan memnunum, araç kullanırken telefon ile uğraşmamak dikkat ettiğim en önemli konudur. Telefon ile hiç bağlantım olmaz araç kullanırken, kullanmam gerekiyorsa da sağa çeker, dörtlü ikazları yakar öyle konuşurum. Tüm şoförlük yapan arkadaşlardan da bunu bekler ve isterim.”

-          Bahar Gıda Firma sahibi büyük patron İlhan Bahar, bize göre İlhan Amca ve Serkan Bahar hakkında neler söylemek istersin? Bölge Satış Yönetmeni Ramazan Yılmaz Beyleri de katarsak…

“ Biraz önce de sözünü ettim, 7 yıldır bu firmadayım. Çıkmayı da hiç aklımdan geçirmedim, bir Aile ortamı gibi çalıştığımız bir yer. Kendi iş yerimiz, işimiz gibi çalışıyoruz. Serkan Bey, hem abimiz hem de patronumuz… İlhan Bey’ de hem Babamız, hem de patronumuz gibi, her ikisinden de memnunuz. İşleri hep rast gelsin, 7 yıldır ekmeğini yemekteyim, bir 7 yıl daha çalışırız evvel Allah, sonra patronlarımız müsaade ederlerse… Bir sıkıntımız olduğunda paylaşabileceğimiz ve aynı zamanda nazımızın geçeceği emekçi insanlardandır kendileri...

 

 

-          Sevkiyat esnasında Antalya-Manavgat-Alanya ve dönüşe geçişte karayolu güzergahı ve yolculuğun zor yanı, rahatlık ya da rahatsızlık konusunda neler söylersin?

“ En büyük sıkıntım ya da bu güzergahta çalışan meslektaşlarımızın derdi güneş… Alanya’ya geliyorum, güneş tam bana vuruyor. Bir de akşam üzeri Antalya’ya dönüyorum, güneş yine bana vuruyor… Manavgat, Alanya sevkiyatının en kötü ama en kötü yönü bu… Diğer bir yönü de, Antalya-Alanya arası uzak olduğu için kilometre sıkıntısı var. Bir sevkiyatım aşağı yukarı 300 km. civarını buluyor, tabii buna bir de havanın sıcaklığı durumu var… En önemlilerinden bir tanesi de bu yüzden araçlarımızda klima olmamasıdır. Antalya gibi bir yerde klimalı araçların olması daha iyi çünkü, sevkiyatı tek başıma gerçekleştiriyorum. Artı bir çalışan ya da muavin yok, hem araba kullanıyorum hem ürünleri sevk ediyorum, bir de araç ve havanın verdiği sıcaklık gereği en azından geliş ve dönüş yolunda bize ayrı bir güç ve kuvvet katar, diye düşünüyorum.”

-          Çoğunlukla bu işleri, sevkiyatları yapan arkadaşlarımız bildiğim kadarıyla klimasız araçlarla gerçekleştiriyorlar? Bunun ana etken bir sebebi mi var, yoksa tamamen özel bir seçim mi söz konusu acaba?

“Bu daha çok yakıt tasarrufu amaçlı düşünülse de daha çok, üretimi yapan araç markaları fiyat skalasını belirlerken klimalı araçlarda ekstra bir fiyat uygulaması yapmasının da etkisi var elbette… Örneğin, günümüzde binek otomobillerde sinyal, far gibi klima mecburen var. Bineklerde klima artık mecburi ama ticari araçlarda ekstra bir bedel talep etmekteler. Tabii buna bir de ekstra yakıt tüketimini de hesaba katarsan, dezavantajlı olduğu için klimalı araçları tercih etmiyorlar. Piyasanın %90’ı klimasız araçlar ama Antalya gibi özellikle nemin yoğun olduğu bölge, bence klimalı aracın olması gerekiyor.

-          Sizi de işinizden etmeden konuyu değiştireyim, Geçtiğimiz 2018 yılında ve bu yıl otellere ürünleri de siz taşıdığınız için şirket olarak tonaj ve tüketim anlamında karşılaştırmayı yaparsak 2019 yılına nasıl başladık dersiniz?

 

 

 

“2019 yılı sanki, biraz daha hareketli gibi… Sezonun daha erken açılması hepimiz için iyi bir gelişme… Tatilci mantığı ile bakıldığında hava şartları ve ramazan ayı derken sezona daha hızlı giriş yaparız, umutluyuz yani, iyi bir sezon olacağını düşünüyoruz… Beklenti yüksek.

      -    Peki, hangi takımı tutuyoruz? Performansı sizce nasıldı?

“ Ben Çarşı’ lıyım. Beşiktaşlı… Performansı iyiydi gerçi, pek vakit bulamıyorum çünkü, hep çalışıyorum. Haftanın belli günleri şehir dışındayım, çok da maçları izlemeye vaktim olmuyor… Benim esas hobim araç kullanmak, işimi severek yapıyorum. Şirkette en eski çalışan şoförlerdenim.”

 

-  Şirkette size özel veya farklı gösterişli bir araç veriliyor gibi geldi, aracınızda ekstra bir ne diyorsunuz ona… modifiye, titizlik kısmı hoş gözüküyor, ne bileyim temizlik… Ayrıcalığınız mı var?

 

“ Şimdi… Ben bu araçtan ekmek yiyorum yani, sonuçta ekmek teknem. Biraz temiz bakıyorum, dış görünüş olsun, bir Kemal Atatürk imza ve resmi olsun, arabam titiz olsun, camları filmli olsun, hani daha gösterişli ve daha hoş göze hitap etmesi, daha özenle bakıyorum. Haftanın belli günleri temizliyorum, bakımını yapıyorum, periyodik bakımlarını hiç geçirmiyorum, resmi takiplerini yapıyorum. Sonuçta her ikimizde hep yolda olduğumuz için, yeri gelip ben bu aracın içinde yatıp kalkıyorum. Hem kendi güvenliğim için, hem otellere sevkiyatını yaptığımız ürünlerin güvenliği için… Kısaca severek yapıyorum.”

-          Yakında Ramazan Bayramımız var… Öncelikle HOTELasistan ekibi olarak bizi aracınıza kabul ettiğiniz, seyahat esnasında yapılan en farklı röportajdan birisi olduğunu düşündüğümüz keyif veren sohbetiniz için teşekkür ediyoruz. Son olarak neler söylersiniz?

  Herkese şimdiden iyi bayramlar diliyorum. Herkese kazasız, belasız, mutlu, huzurlu ve ailesi ile beraber olacağı bir bayram diliyorum. Sizlerde bana  ve şirketim Bahar Gıda firmasına göstermiş olduğunuz ilgi için çok teşekkür ediyorum, yeni yayın hayatınızda da başarılar diliyorum”

 

    Fuar Takvimi